Budowa materaców - Klinika Snu
22 maj
Budowa materaców - Klinika Snu

BUDOWA MATERACA

Budowa każdego materaca sprowadza się do dwóch zasadniczych części. Wewnętrznej stanowiącej wkład oraz zewnętrznej, czyli pokrowca. Wkład materaca odpowiada przede wszystkim za dopasowanie się go do kształtu ciała, podparcie i wygodę. Jest to najdroższa część materaca i jej zużycie jest równoznaczne ze zużyciem całego materaca. Pokrowiec stanowi wierzchnią warstwę, która ma największy kontakt z naszym ciałem. W przypadku lepszych materaców pokrowce są zdejmowane i nadają się do prania. Jako warstwa zewnętrzna mogą się też szybciej zużywać niż wkład. W przypadku zdejmowanych pokrowców zawsze istnieje możliwość jego wymiany, a co za tym idzie wydłużenie żywotności materaca.

Materace ze względu na rodzaj wkładu dzielą się na trzy grupy:

- sprężynowe
- piankowe
- pozostałe

MATERACE SPRĘŻYNOWE 

Przez wiele lat była to najbardziej popularna grupa materaców. Wkład materaca sprężynowego zbudowany jest ze sprężyn oraz zewnętrznych warstw, które oddzielają ciało od sprężyn. Najprostsze i najtańsze sprężyny to sprężyny bonnelowe. Są to duże sprężyny, połączone ze sobą spiralnym drutem, dzięki czemu niewiele sprężyn może podtrzymać dużą powierzchnię. Niewątpliwą ich zaletą jest cena, jednak materac zbudowany z tego typu sprężyn nigdy dobrze nie dopasuje się do kształtu ciała. Połączenia sprężyn i ich mała ilość nie pozwalają na dobre odwzorowanie anatomicznej budowy człowieka. Jest to rozwiązanie coraz mniej popularne.

Nowsze materace, o lepszych właściwościach zbudowane są ze sprężyn kieszeniowych inaczej zwanych sprężynami kieszonkowymi, sprężynami woreczkowymi, czy błędnie sprężynami skarpetkowymi. Wkład materaca kieszonkowego wykonany jest z wielu przylegających do siebie sprężyn, umieszczonych w materiałowych kieszonkach, czy woreczkach. Takie sprężyny nie są ze sobą połączone i pracują niezależnie, dzięki czemu materac taki bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Tym lepiej, im mniejszą średnicę mają te sprężyny i jest ich więcej w materacu. Lepszy komfort okupiony jest wyższą ceną takiego materaca, jednak jest on również bardziej żywotny niż materace na sprężynie bonnelowej.

Wkład sprężynowy zawsze obłożony jest zewnętrznymi warstwami, będą to przede wszystkim przekładki lub siatki tapicerskie, które chronią pozostałe warstwy materaca przed sprężynami. Na nich będą znajdować się różnego rodzaju pianki lateksowe lub poliuretanowe, które są również używane jako wkład w przypadku materaców piankowych. Pianki te zostaną opisane w dalszej części artykułu. 

W niektórych modelach materaców możemy dodatkowo spotkać warstwy utwardzające takie jak kokos, czy trawa morska. Głównym ich zadaniem jest utwardzenie materaca. Stosuje się je w przypadku osób otyłych, lub osób, które bardzo lubią spać na twardych materacach. Stosowanie utwardzających przekładek zmniejsza możliwości dopasowania się materaca do kształtu ciała upodabniając pracę takich materaców do materaców na sprężynie bonnelowej.

MATERACE PIANKOWE

Jest to druga największa grupa materaców, coraz bardziej dzisiaj popularna. Materace budowane z dobrej jakości pianek bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, różnica pomiędzy nimi, a sprężynami polega na innym sposobie pracy. Charakterystyka pracy sprężyny jest liniowa, dlatego zwiększając dwukrotnie obciążenie, sprężyna ugnie się dwukrotnie. Pianki pracują wykładniczo, co znaczy, że w miarę wzrostu obciążenia, przyrost ugięcia jest coraz mniejszy. Jak to objawia się w praktyce? Wystarczy usiąść na materacu sprężynowym i piankowym. Siedząc na materacu sprężynowym, głębiej zapadniemy się niż na piankowym. Gdy położymy się różnica ta nie będzie już tak zauważalna. Taki budowa i charakterystyka pracy pozwalają na stosowanie mniejszych grubości wkładów, przy zachowaniu podobnych właściwości użytkowych.

Ze względu na rodzaj pianki możemy wyróżnić dwie główne grupy materaców piankowych:

- materace lateksowe
- materace z pianek poliuretanowych

MATERACE LATEKSOWE

Pianka lateksowa uzyskiwana jest z lateksu pochodzenia roślinnego (drzewa kauczukowego) lub syntetycznego. W zależności od stosunku zawartości lateksu naturalnego, syntetycznego oraz substancji wypełniających ceny i jakość materaców lateksowych będą różne. Najtańsze materace lateksowe będą miały duży udział lateksu syntetycznego i wypełniaczy, przede wszystkim kredy, najdroższe będą posiadały najwięcej lateksu naturalnego. Lateks ze względu na swoją budowę posiada gorsze właściwości oddychające niż pozostałe pianki, dlatego wszystkie materace lateksowe będą posiadały otwory wentylacyjne. Tańsze lateksy będą miały te otwory nawiercane mechanicznie. Lepsze lateksy będą wulkanizowane na zimno w formach, dzięki czemu otwory wentylacyjne będą mniejsze, ale będzie ich zdecydowanie więcej. Materac taki będzie dobrze oddychał i odprowadzał wilgoć, będzie też miał bardziej jednorodną budowę niż tańsze lateksy, gdzie mogą pojawiać się pustki powietrzne.

MATERACE Z PIANEK POLIURETANOWYCH

W materacach stosowane są trzy rodzaje pianki poliuretanowej: zwykła, wysokoelastyczna i termoelastyczna. Najtańsze zwykłe pianki słabo dopasowują się do kształtu ciała i mają bardzo krótką żywotność. Lepsze materace konstruuje się z wyższej jakości pianek wysoko i termoelastycznych. Pianki wysokoelastyczne bardzo dobrze podpierają ciało i posiadają również dużą żywotność. Różni producenci stosują te same pianki pod różnymi nazwami. Drugim rodzajem dobrych pianek są pianki termoelastyczne, które idealnie dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Pianki te można spotkać również pod wieloma nazwami np: pianka leniwa, czy pianka viskoelastic. Materace z pianek poliuretanowych charakteryzują się bardzo dobrą oddychalnością.

POZOSTAŁE MATERACE

Ze względu na dużą różnorodność pozostałych konstrukcji i ich małą popularność wszystkie pozostałe materace można zaliczyć do tej grupy. Będą to materace wodne, powietrzne, ze sprężyną elektromagnetyczną, czy zwykłe sienniki.

STREFY TWARDOŚCI I MOLETOWANIE

W przypadku wielu konstrukcji materaców różnych producentów, zarówno sprężynowych jak i piankowych producenci stosują dwie metody, dzięki którym materace mogą jeszcze lepiej dopasować się do kształtu ciała. Strefy lub pola polegają na stosowaniu różnych twardości materaca w miejscach, gdzie większa i mniejsza twardość jest pożądana. Materace strefowe lub polowe będą twardsze w tych miejscach, gdzie znajdują się ramiona i biodra, natomiast bardziej elastyczne w okolicach głowy, brzucha i nóg. W przypadku różnych materaców inaczej ta strefowość jest uzyskiwana. Materace sprężynowe zbudowane są ze sprężyn o różnej twardości, natomiast w przypadku pianek stosuje się odpowiednie nacięcia lub nawiercenia, aby zmniejszyć twardość w odpowiednich strefach. Często spotykaną praktyką jest również moletowanie, czyli nacinanie różnych kształtów na zewnętrznych warstwach materaców, dzięki czemu te warstwy jeszcze lepiej dopasowują się do ciała i poprawiają krążenie.

Leave a Comment (s)

* Type Code