Jaki materac wybrać? - Klinika Snu
22 maj
Jaki materac wybrać? - Klinika Snu

Materace - fakty i mity

Planując zakup łóżka, często stajemy przed dylematem funkcjonalności i opłacalności naszej inwestycji. Na ten problem narażeni są przede wszystkim użytkownicy mniejszych mieszkań. Niestety nie ma idealnego rozwiązania. Często kupowane wersalki, narożniki, czy sofy, nawet te najlepsze, nie zastąpią odpowiednio dobranego materaca. Meble te zazwyczaj są zbyt twarde, ponieważ przystosowane do siedzenia, gdy prawie cały ciężar ciała spoczywa na małej powierzchni. Materace konstruowane są tak, by odpowiednio podeprzeć ciało w pozycji leżącej.

Zalecamy stosowanie, wszędzie tam gdzie jest to możliwe, odpowiednio dobrane łóżka z materacami, zwłaszcza w pokojach dla dzieci.

Materac, czy wersalka?

Dobór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny dla zdrowego snu. Biorąc pod uwagę fakt, że w łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia, wybór staje się jeszcze ważniejszy. Materac jest elementem naszego domu, do którego często przywiązujemy najmniejszą rolę, a powinien być kluczowym. Meble, czy elementy wyposażenia, które kupimy mają wpływ na nasze wrażenia estetyczne, od materaca natomiast zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Twardy, czy Miękki?

Zadając pytanie jaki materac kupić, często spotkamy się z opinią, by był on jak najtwardszy. Pogląd ten pochodzi jeszcze z czasów, gdy stosowano proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie i włókno kokosowe, a synonimem trwałości i jakości, była właśnie twardość. Odpowiednio dobrany materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki dla danej osoby. Nie ma jednego rozwiązania dla każdego, ponieważ każdy z nas posiada inną budowę ciała. Często można spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Dlatego też może się okazać, że niski mężczyzna przy kości ważący mniej niż 80 kg powinien spać na materacu H3 i odwrotnie, wysoka, szczupła kobieta ważąca 90 kg powinna spać na materacu H2. Materac powinien być każdorazowo dobrany do budowy ciała, tak by ciało było odpowiednio podparte. Kręgosłup leżącego na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, leżącego na wznak powinien przyjąć naturalne krzywizny. Leżenie nie powinno być męczące, a mięśnie kręgosłupa powinny być rozluźnione.

Drugi, bardzo istotny aspekt to najczęstsza pozycja we śnie. Zaraz obok budowy ciała, jest najważniejszym czynnikiem determinującym dobór odpowiedniej twardości. Osoby śpiące na boku powinny wybierać materace bardziej elastyczne, w których najbardziej wystające części ciała, czyli ramiona i biodra, mogą się zagłębić. Śpiący na brzuchu lub na wznak powinni wybierać nieco twardsze modele.

Trzecim istotnym aspektem, przy wyborze twardości materaca, są różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Jeżeli takowe występują, konieczne jest skonsultowanie zakupu z ortopedą, który określi jak twardy powinien być materac.

Czwarty aspekt to preferencje i przyzwyczajenia. Często mają one istotny wpływ na rodzaj preferowanej twardości jednak warto zawsze pamiętać, że odpowiednio dobrany materac daje lepszy odpoczynek dla kręgosłupa i całego ciała.

Strefy twardości, czy nie?

Bardzo często kupując materac stajemy przed dylematem, czy powinien on posiadać jedną , czy kilka stref twardości. Tak jak przy wyborze twardości, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Strefy twardości pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie się materaca do kształtu ciała, jednak trzeba pamiętać, że są one projektowane pod średni wzrost i przy założeniu, że śpimy w jednej pozycji. W czasie snu człowiek zmienia swoją pozycję wiele razy, dlatego też często strefy twardości nie spełniają idealnie swojego zadania i mają raczej drugorzędne znaczenie.

Lateks, sprężyna, czy pianki?

Każdy z typów materaców będzie miał różne właściwości. Warto o nich pamiętać, decydując się na daną grupę rozwiązań. Najbardziej odczuwalną różnicą pomiędzy materacami sprężynowymi, a piankowymi, będzie sposób ich pracy. Sprężyny uginają się liniowo, to znaczy, że wraz ze wzrostem obciążenia, uginają się one proporcjonalnie. Siadając na materacu kieszeniowym, dość mocno się w nim zagłębimy, będzie też trudniej się nam obrócić, jednak, gdy się na nim położymy bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.

Materace piankowe i lateksowe dużo szybciej utwardzają w stosunku do wzrostu obciążenia niż sprężyna. Co za tym idzie, nie będziemy się tak bardzo w nim zagłębiać podczas siadania, jednak cieńsze materace nie pozwolą na wystarczające wgłębienie się ramion i bioder w czasie snu na boku.

Dwa, czy jeden?

Kupując materac dla dwóch osób, może pojawić się koncepcja zakupu dwóch różnych materaców. Z jednej strony takie rozwiązanie pozwoli na idealny dobór materaca, dla każdej ze stron, jednak na ich łączeniu pojawi się strefa mniejszej twardości, która będzie utrudniała użytkowanie. Warto wziąć pod uwagę, że dany materac elastyczny, może dobrze sprawdzić się nawet w przypadku osób o mocno zróżnicowanej budowie ciała, ponieważ osobę o większej masie, będzie podpierać większa powierzchnia materaca, niż osobę o mniejszej masie. Stosując jeden materac nie trzeba się bać również o odczuwanie ruchów drugiej osoby. Obecnie produkowane materace elastyczne dobrze izolują ruchy śpiących osób. Dwa różne materace można stosować przede wszystkim w przypadku dużych dysproporcji pod względem budowy ciała, czy predyspozycji dwóch osób.

Drogi, czy tani?

Na cenę materaca bezpośredni wpływ mają surowce i komponenty z których został on wykonany. Można śmiało założyć, że wraz ze wzrostem ceny, jakość materaca też będzie wyższa. Materace wyższej klasy będą bardziej wytrzymałe i będą lepiej dopasowywać się do kształtu ciała. Materace o większej liczbie sprężyn będą droższe, ale zapewnią też lepsze podparcie ciała, niż prostsze konstrukcje. Lateks, czy pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne będą droższe, ale też bardziej żywotne niż zwykłe pianki poliuretanowe. Planując budżet, warto kupić najlepszy materac na jaki nas stać. Jest to inwestycja na długie lata. Wystarczy porównać koszt mebli, które nam się w końcu opatrzą, z czasem jaki spędzimy na materacu, który zapewnia nam komfortowy odpoczynek i zdrowie na długie lata.

Higiena, czy Lato Zima?

Zakup odpowiedniego materaca nie kończy się na wybraniu tylko modelu. Konieczny jest również wybór pokrowca. Dobry pokrowiec, to taki, który będzie dobrze oddychał, który można ściągnąć i wyprać, który nie zniszczy się po 3 praniach. Nie warto kupować materaca w pokrowcach letnio zimowych, pikowanych wełną, które nie nadają się do prania. Ze względów higienicznych i funkcjonalnych warto inwestować w dobrej jakości pokrowce, nadające się do prania. Najlepiej wybierać te, które dobrze oddychają i zawierają syntetyczne i naturalne mocne włókna.

Kokos, czy trawa morska?

Bardzo często spotykamy się z informacjami o zbawiennym działaniu naturalnych włókien kokosowych, czy trawy morskiej. Są to wytrzymałe włókna, jednak, by mogły być używane jako materiał do budowy materaców, są nasączane substancjami chemicznymi mającymi na celu zapobieganie procesom gnilnym oraz dodatkowo lateksowane. W materacach są one wykorzystywane jako wkładki utwardzające. Materace z wkładkami kokosowymi będą należały do grupy twardych materiałów.

Stelaż, czy nie?

Kupując materac, warto kupić do niego odpowiedni stelaż, który wydłuży żywotność materaca i pomoże mu jeszcze lepiej podeprzeć nasze ciało. Do wszystkich materaców elastycznych, to jest materaców na sprężynie kieszeniowe, materaców lateksowych, z pianek termo i wysokoelastyczncyh zaleca się stosowanie stelażów z listew giętych. Przy czym tylko materace twarde z przekładkami kokosowymi i na sprężynie kieszeniowej średnicy 5,5 cm mogą leżeć na stelażach, w których odstępy między listwami nie przekraczają 8 cm. Pozostałe materace powinny być podparte stelażami o gęstości listew 3 – 4 cm. Dobrze jest pamiętać o tym, przy kupnie łóżka, ponieważ standardowo dodawane stelaże są zazwyczaj kiepskiej jakości i nie nadają się do użytkowania z lepszymi materacami.

Aby wybrać odpowiedni materac, należy wziąć pod uwagę swoją budowę ciała oraz preferencje. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem i nie sugerować jedynie opiniami znajomych, ponieważ nie każdy materac sprawdzi się w każdym przypadku.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze, masz pytania lub wątpliwości, zadzwoń lub napisz do nas. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

sklep@klinikasnu.pl
531-573-766

Leave a Comment (s)

* Type Code